Kurdî English
  •  
  •  
  •  
 * İŞ İLANI: İsmail Beşikci Vakfı çalışma arkadaşları arıyor.                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Yezda"                                      * İsmail Beşikci Yazdı:"Ermeniler, Kürdler..."                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Yeni Bir KDP Kurma Çalışmaları"                                      * İbrahim Gürbüz yazdı: Avustralyadan İzlenimler                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Hasta Adam"                                      * İsmail Beşikci, Avustralya Gezisi                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Hayatımdan Kesitler"                                      * İsmail Beşikci Vakfı Diyarbakır Şubesinde geçtiğimiz hafta üç seminer verildi.                                       * İsmail Beşikci Yazdı: "Birey-Toplum İlişkileri"                                      * İsmail Beşikci Yazdı: Peşmergelik Yüce Bir Değerdir                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Kaderine Küsmek"                                      * KONFERANS: Ruşen Arslan "ETNİSİTE MÜHENDİSLİĞİ AÇISINDAN DEVLETE VERİLEN KÜRT RAPORLARI"                                      * 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarındayız                                      * İsmail Beşikci yazdı: Doktor Said                                      * Suriyeli Mülteciler                                      * “Kürtlerin Bulunduğu Ülkeler Bölünemez!...”                                      * KÜRTLER NE İSTİYOR?                                      * İsmail Beşikci yazdı: Devlet, İslam, Kürdler ve Darbe                                      * İsmail Beşikci yazdı: PENCİNARÎLER II                                    
 

16.06.2017

 Son üç-dört yıldır,  Kürdistan’ın güneyinde, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin geleceğiyle ilgili toplantılar, tartışmalar yapılıyor. Mart 2017’de, Kerkük’te, Valiliğin kararıyla, bütün kamu binalarına Kürdistan bayrağı asılmasından sonra bu konudaki tartışmalar daha da çoğaldı.

06.06.2017

 26-29 Mayıs 2017 günlerinde Danimarka’da, Kopenhag’daydık. Bizi, Danimarka Kürt Toplumları Federasyonu, bir konferans için davet etmişti. Bu konferansa İBV olarak, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ruşen Aslan’la birlikte katıldık.

23.05.2017

 13-15 Mayıs 2017 günlerinde, Almanya’da, Stuttgard’daydık. 1938 Temmuz’un da, Hozat’a yakın, Sekesûr Dağı’nda gerçekleştirilen katliamla ilgili bir toplantıya katıldık.
Sekesûr’da gerçekleştirilen bu katliamda, Ağuçan  Ocağı’ndan, Pîr ailesinden  24 kişi bir evde toplanmış ve yakılmışlardı.  Ev, içindeki 24 kişiyle birlikte yakılmıştı. 4 Mayıs 2016 günü, Sekesûr Dağı’nda bu katliamla ilgili bir anma yapılmıştı. 24 kişinin kemikleri toplanmış, bu şehitler için anıtmezar yapma hazırlığı başlamıştı. Aynı gün, Dersim’de,  ‘Dersim 38 Tertelesi’ konulu bir panel yapılmıştı.

22.05.2017

İsmail Beşikci Vakfı (İBV) İstanbul-Beyoğlu’ndaki Vakıf Merkezinde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyor.
 

08.05.2017

 22-27 Nisan 2017 günlerinde, Kürdistan’ın güneyinde, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde,  Duhok’taydık.  Duhok Üniversitesi’nde kurulan  ‘Beşikci İnsanlık Araştırmaları Merkezi’inin açılışına katıldık. İBV Başkanı İbrahim Gürbüz, yönetim Kurulu üyesi İsak Tepe, Vakıf çalışanı,  Necip Yeşil ve Diyarbakır temsilcimiz Ahmet Kani açılışta hazır bulundu.  Açılışa Van’dan Xalid Sadini de katıldı.  Kürdçe’den Türkçe’ye, Türkçe’den Kürdçe’ye tercümeyi, Xalid sadini ve Ahmet Kani yaptılar…

28.03.2017

Fahriye Adsay, 22 Mart 2017 tarihli ve 12 sayılı Bas Gazetesi’nde “Sayın İsmail Beşikci’ye Yanıt” başlıklı bir yazı yayımladı. Bu yazıda, Fahriye Adsay, Beşikci bütün şeyhleri aynı kategori içinde değerlendiriyor, aralarında hiçbir fark olmadığını vurguluyor, şeklinde ifadeler var. Bu değerlendirmeler Üç Kürd yazısı ile ilgilidir.

16.03.2017

Bu yazıdaki Kürd herhangi bir Kürd’dür. Üç Kürd yazısında, üç Kürd tipinden söz edilmişti. Biri, milliyetçi, yurtsever düşüncelerinden ve eylemlerinden dolayı,  idam edilmiş bir Kürd. İkincisi, bu kişiyi yakalatan, yargılayıp idam hükmü veren, bu idam hükmünü infaz eden bir Kürd. Üçüncüsü ise, evinde misafir ettiği bu Kürd’ün başına ödül konulduğunu öğrenince,  bu ödülü almak için, onu ihbar edip yakalatan bir Kürd. Bu üç tutumu üç zihniyet olarak belirtebiliriz.  Bu üç zihniyetin de,  düşünceleri ve inançları çevresinde oluşan görüşleri, tavır ve davranışları çok farkıdır.  İkinci ve üçüncü kategoride yer alan zihniyetlerin birbirlerini destekleyen, birbirlerini çoğaltan zihniyetler olduğu açıktır.

06.03.2017

 Kürd/Kürdistan tarihinde, Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde, iki isim önemlidir. Abdurzzak Bedirxan (1864-1918) ve II.Abdusselam Barzani (1868-1914) Kürdler için bu iki İsmin  düşüncelerinin, eylemlerinin bilinmesi önemli olmalıdır.

28.02.2017

 Prof. Dr. Kadri Yıldırım, 1-8 Ocak 2017 tarihli  ve 1 sayılı, Bas Gazetesi’nde, II.Şeyh  Abdüsselam Barzani başlıklı bir yazı yayımladı. Kadri Hoca,  aynı gazetenin, 9-15 Ocak 2017 tarihli ve 2 sayılı nüshasında, bu yazının ikinci kısmını okuyucularla  buluşturdu.

Anadilde eğitim, statü, ittifaklar söz konusu olduğunda, Şeyh Abdüsselam Barzani çok önemli bir kişilik olarak ortaya çıkmaktadır.

27.02.2017

Rudaw TV Output Müdürü Şifa Gerdinin Musulu kurtarma operasyonunu izlediği sırada yaşanan patlama sonucu şehit düştüğü haberini üzüntüyle almış bulunuyoruz. 
İsmail Beşikci Vakfı olarak Şehit Şifa Gerdinin yakınlarına ve Rudaw Medya Grubuna başsağlığı diliyoruz
 

Kürd siyasetine yönelik eleştirileri ile tartışma konusu olan Sosyolog Yazar İsmail Beşikci, kendisine yönelik eleştiriler, PKKnin ulusal kongre girişimleri, Güneydeki bağımsızlık girişimleri konusunda IMPnin sorularını yanıtladı.

01.02.2017

IŞİD Haziran 2014’te Musul’u ele geçirdi. Irak ordusu, polis gücü, 50 bin üzerindeki mevcutlarına rağmen, 1500 civarında mevcudu olan IŞİD karşısında hiçbir çatışmaya girmeden geri çekildi. Irak ordusunun ikinci büyük karargahı Musul’daydı. Her türlü silah araç gereçleri, silah depoları IŞİD’in eline geçti.

28.01.2017

Hrant Dink’ten çok önemli ve değerli kurumlar kaldı. Bu kurumlar yaşıyor, yaşatılıyor. 5 Nisan 1996 tarihinde kurulan Agos Gazetesi yayınını sürdürüyor. 13 Ocak 2017’de 1076. sayısı yayımlandı.  Yine 1990’larda kurulan Aras Yayıncılık, yayına devam ediyor. Kamp Armen’e kararlı bir şekilde sahip çıkılıyor

19.01.2017

 Kürdistan Demokrat Partisi adıyla yeni bir parti kurma çalışmaları var. Bu, 1960’larda kurulan,  Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi, Türkiye’de Kürdistan Demokrat Partisi gibi bir parti olacak. Bunlar illegal yapılardı, yeni kurulacak parti kuşkusuz legal olacak.

17.01.2017

Sydney Kürd Gençlik Merkezi ve Anadolu Kültür Merkezinin daveti üzerine İBV heyeti olarak önce Sydney sonra Melbourne kentlerine ziyarette bulunduk. İBV Heyetinden İsmail Beşikci, ben İbrahim Gürbüz ve Ruşen Arslan önceden planlanan bu seyahate Sydneyde iki konferans, bir görüşme; Melbourne’de ise bir konferans için gittik. Avustralya seyahati, adını zikrettiğim bu iki kuruluş tarafından organize ve finanse edildi.

13.01.2017

Nusret Aydın’ın, ‘Ermeni Tehcirinin Yüzüncü Yılında Sözlü Tarihten Gerçeğe: Diyarbekir’  (Roşna Yayınları, Diyarbakır 2016) kitabını okudum Bu kitapla ilgili bazı düşüncelerimi dile getirmek istiyorum.

11.01.2017

 Sayın kullanıcı,

Vakfımızın kurucularından ve yönetim kurulu üyesi Sayın İsmail Beşikci hocamız adına kullanılan tüm sosyal medya hesapları, hocamızın bilgisi ve onayı dışındadır. İsmail Beşikci’nin resmi sosyal medya hesabı bulunmamaktadır. Bu tür sosyal medya hesapları ve paylaşımlarına itibar edilmemesini ve vakfımıza bildirilmesini rica etmekteyiz.

11.01.2017

23 Kasım 2016-5 Aralık 2016 tarihleri arasında Avustralya’daydık.  Avustralya’ya vakıf olarak gittik. İBV Başkanı İbrahim Gürbüz, Yönetim Kurulu üyesi Av. Ruşen Aslan ve ben.

 

Bizi Avustralya’ya, Melbourne’de faaliyet yürüten Anadolu Kültür Derneği ve Sydney’de faaliyet yürüten Sydney Kürd Gençlik Derneği (Gruba Cıwanen Kürd Sydney, Sydney Kurdish Youth Society) davet etti.

27.12.2016

 Geçtiğimiz hafta İBV Diyarbakır Şubeside, Bêhrûz Şûcai "Kuzey Kürdistanda Dil Siyaseti" başlıklı bir seminer verdi.

27.12.2016

Av. Şerafettin Kaya’nın, ‘Hayatımdan Kesitler’, anı kitabı yayımlandı. Kitabın tam adı şöyle:  “Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nde ‘Hayatımdan Kesitler’” Cilt 1, Rupel 2016, İstanbul, 607 s.

14.12.2016

İsmail Beşikci Vakfı Diyarbakır şubesinde geçtiğimiz hafta üç seminer verildi. 

22.11.2016

Kürdleri, Kürdistan’ı bölen, parçalayan, paylaşan devletler, Kürdler hakkında çok olumsuz düşünceler geliştirdiler, Kürdler hakkında çok olumsuz duyguların oluşmasını sağladılar. 

22.11.2016

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani gönüllü peşmerge, peşmerge komutanı Sait Çürükkaya’ya general ünvanı verdi. Bu davranışı kadir kıymet bilirlik olarak değerlendirmek gerekir.
 

12.11.2016

Rusya Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (RİSS) Başkanı Leonid Reşetnikov,  “Kürtler kaderlerine küsmeli!” dedi. Leonid Reşetnikov bu sözleri, Hürriyet Gazetesi’nden Cansu Çamlıbel’e verdiği bir röportaj sırasında söyledi. (Hürriyet, 7 Kasım 2016)

29.10.2016

 Kürdistan’ın Hayırlı Evladı Doktor Said.

1 2 3 4 5 6 7

Copyright © 2017