Kurdî English

Rûdaw’a konuşan İsmail Beşikçi, Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Kürtler en kısa zamanda referanduma gitmeli ve referandumun sonuçlarına göre hareket etmeli” ifadelerini kullandı.

 “Önemli olan Kürtler’in ihtiyacıdır” diyen Beşikçi, şöyle devam etti:

 

“Kürtler neye ihtiyaç duyuyor? Gerek Ortadoğu’da, gerek dünya konumunda neye ihtiyaç duyuyor? Benim kanımca Kürtler bağımsız bir yapı oluşturmalıdır ve bunu kendi ihtiyaçlarına göre değerlendirmelidir.”

 

Beşikçi, “İran’ın, Türkiye’nin, ABD veya Rusya’nın bu konuda neler düşündükleri önemli değildir. Kürtler kendi ihtiyaçlarına göre hareket etmelidir” diye konuştu.

 

“Kürtler’e bir devlet lazım, bu yüzden acilen referanduma gidilmeli” diyen İsmail Beşikçi, “Kürtler referandum yaptığı zaman yüzde 70 oranında olumlu bir sonuç çıkarsa buna kimse buna karşı duramaz” ifadesini kullandı.

 

“Doğru zaman şimdi değil” tezi kesinlikle yanlıştır diyen Beşikçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“1960’lı yıllarda da bu konu gündeme gelmiş, yine ‘zamanı değil’ denilmişti. Bu çok yanlış bir düşünce. Madem öyle şunu soruyorum; Ne zaman? Doğru zaman dediğiniz tam olarak ne zaman? Bugün değilse ne zaman? Bana göre Kürtler en kısa zamanda referanduma gitmelidir. Doğru zaman tam da bu zaman.”

 

Beşikçi, “Bugün nüfusu çok küçük olan devletler var; Lüksemburg, Kıbrıs ve Malta gibi. Bu devletler yarımşar milyonlu nusuflu devletler. Kürtler Ortadoğu’da 50 milyondan fazla. Neden hala küçücük bir statüye sahip değil?” diye sordu.

 

İsmail Beşikçi, bağımsızlık konusunda  Türkiye veya İran’dan “engelleyici” bir tepki gelmeyeceğini söyledi.

(http://rudaw.net/turkish/kurdistan/060520164 )

 

 


Copyright © 2018