Kurdî English

Kürdistan’ın Hayırlı Evladı Doktor Said.
Doktor lakabıyla anılan Said Çürükkaya Almanya’da yaşıyordu. 2014 Haziran’ında, IŞİD Musul’u ele geçirince ve Ağustos’ta Şengal’e saldırınca, Güney Kürdistan’a geldi ve peşmergeye katıldı. Gönüllü bir peşmergeydi. Kendisi gibi gönüllü olan peşmergeler de vardı. Gönüllü peşmerge birliği oluşturdular ve mücadeleye, savaşa, peşmergelerle birlikte aktif olarak katıldılar. Kasım 2015’te, Şengal’in büyük bir kısmı IŞİD’den kurtarıldı. 12 Kasım 2015’te, Şengal’e giren peşmerge birlikleri arasında, Doktor Said’in birliği gönüllü peşmergeler de vardı.
Doktor Said, peşmerge birliklerine eğitim veriyordu. Özellikle mayınlar konusunda, arazileri, konutları, yolları vs. mayından temizlenme konusunda eğitim veriyordu. Mayınları saptama, sökme, etkisiz hale getirme, bunun için gerekli cihazları verimli ve etkili bir şekilde kullanmak çok önemliydi. Gönüllü peşmerge birliği bu konuda çok yoğun ve yaygın bir çalışma, çaba sürdürüyor. Bu çalışmalarını, çabalarını, çoğu zaman, büyük olanaksızlıklar içinde fakat çok büyük bir şevkle sürdürüyor.
Kasım 2015’te, İBV olarak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yaptığımız gezi sırasında, Şengal’i de ziyaret etmiştik. Bu gezide bize peşmerge birliği yanında, Doktor Said’in gönüllü peşmerge birliği de refakat etmişti. Doktor Said, IŞİD’le savaşırken, 12 Kasım günü, Şengal’e nasıl girdiklerini, Şengal’in yanmış yakılmış, yıkılmış halini de anlatmıştı. Eylül 2016 sonunda, Soran’da, Milli Düşünce Sempozyumu etkinliği vardı. Bu etkinlikten sonra Hewler’de, Doktor Said’le yine görüşüp Kürd sanatçı Rojin’in  lokantasında uzun uzun  sohbet etmiştik…
Musul operasyonu, 17 Ekim 2016’da başladı. Bu operasyona Irak ordu birlikleri ve Kürdistan peşmerge birlikleri katılıyor. Uluslararası koalisyon güçleri hava desteği veriyor. Peşmerge birlikleri yanında gönüllü peşmergeler de operasyon aktif olarak katılıyor.
IŞİD insani hiçbir değere sahip değil. Savaş hukukunda hiç yeri olmayan bir savaş tarzı yürütüyor. Savaş alanında her tarafı mayınlarla tuzaklıyor ve kontrol ettiği alanlardan kaçıyor. IŞİD’in bıraktığı alanlardaki mayınları temizlemede, tuzakları etkisiz bir hale getirmede Doktor Said’in gönüllü peşmerge birliği çok önemli bir rol üstlenmiş durumda…
26 Ekim günü, böyle bir mayın temizliği sırasında, bir tünel girişinde çalışmalar yaparken, mayın patlaması sonucu Rojhilat’tan bir gönüllü peşmerge şehit oldu, Doktor Said ise ağır yaralandı.
Doktor Said’in durumuyla, başta Başkan Mesut Barzani olmak üzere, Kürdistan Bölgesel Yönetimi yöneticileri, Peşmerge Bakanlığı yakından ilgileniyor. Ama Doktor Said’in ağabeyi Selim Çürükkaya’nın söyledikleri de çok önemlidir.
“IŞİD klasik savaş yöntemleriyle savaşmıyor. Bomba, bubi tuzakları, uzaktan kumandalı patlayıcılar ile mayınlar döşeyerek kaçıyor. Maalesef Kürdlerin bu konuda uzman sayısı çok eksiktir. Koalisyon ülkeleri de karadan harekata katılmadıkları için mayın temizliğine de katılmıyor. Bu iş sadece Kürdlerin işi değildir. Bu konuda KBY Hükümeti koalisyon güçlerine çağrı yapmalıdır  www.kürdistan-post.eu, 28 Ekim 2016
Doktor Said, bugün (28 Ekim)  Almanya’dan gelen ambulans uçakla, tedavi için Almanya’ya götürüldü. Kürdistan’ın bu hayırlı evladı dilerim kısa zamanda iyileşir, sağlığına kavuşur ve mazlum halkına hayırlarını sürdürür.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2017